Hits: 84

Yangın Algılama Sistemleri

Yangın ihbar Sistemi diğer güvenlik sistemleri içerisinde en önemli yere sahip olanıdır. Yangının çıkış aşamasında, tehlikeli ve üzücü boyutlara varmadan algılayarak, gerekli önlemlerin alınmasını sağlayacak şekilde, her kapalı mekana özel projelendirilmeli ve yürürlükteki yönetmeliklere (Türkiye Yangından Korunma Yönetmeliği), ilgili standartlara uygun olarak tasarlanmalıdır. Verebileceği zararlar düşünüldüğünde yangın algılamanın gerekliliği daha net anlaşılabilir.


Yangın algılama sistemleri binalarda farklı ihtiyaçlara cevap verebilecek çok çeşitli uygulamalar yapılabilmektedir. Günümüzdeki teknolojik yapılaşmada yüksek binalar, fabrikalar, iş merkezleri, hastaneler ve insanların yoğun olarak bulunduğu binalarda yangın ihbar sistemleri ile diğer güvenlik ve kontrol sistemleri arasında entegrasyon ihtiyacı ve seviyesi her geçen gün artmaktadır.

Yangın Algılama

Sistemleri


Konvansiyonel Yangın Algılama Sistemleri

Konvansiyonel sistemler, bölgesel olarak alarmın izlenmesi yeterli olan ufak ve orta ölçekli bölgelerde kullanılan sistemlerdir. Konvansiyonеl sistemlerde kullanılan yangın ihbar paneli, algılama elemanlarının dahil edildiği bölgelerden (zone) meydana gelmektedir. Bir yangın ihbar panelinin kapasitesini sahip olduğu bölge sayısı belirler. Dedektörlerden herhangi birisi algılama yaptığında, Yangın alarm paneli üzerinde sadece o dedektörün bağlı olduğu bölge görülür, tam olarak hangi dedektörün algılama yaptığı görülemez. Yangının tam olarak yerini tespit etmek için algılama yapan dedektörün bağlı olduğu bölgedeki tüm dedektörleri kontrol etmek gerekir.

Adresli Yangın Algılama Sistemleri

Bu yangın alarm sisteminde her bir dedektöre ve butona bir adres verilir ve hangi dedektör yangın algılamasını yapmış ise panel üzerinde o dedektörün alarm verdiği ekranda gözükür ve sesli ışıklı uyarı verir. Yani noktasal olarak yangın tespit edilmiş olur. Bu sistem noktasal tespitin önemli olduğu bir çok alanda sıklıkla tercih edilmektedir.Loop’ta bulunan algılama elemanları kendi içerisinde bölgelere ayrılabildiği gibi her bir algılama elemanı üzerinde barındırdığı adresleme switch’i sayesinde panel tarafından bireysel olarak algılanabilir. Yani herhangi bir dedektör algılama yaptığında dedektörün yeri bireysel olarak panel üzerinden tespit edilebilir. Konvansiyonel sistemler ve adresli sistemler uygulama yerlerine göre seçilip boyutlandırılmaktadır. Bünyesinde az sayıda algılama elemanı barındıran sistemler için konvansiyonel elemanlar yeterli olmakta ve ucuz çözümler sunmaktadır.

Karbon Monoksit Algılama

Otopark uygulamaları için özel dizayn edilmiş Karbonmonoksit Gaz Algılama ve Fan Kontrol Sistemi Sistem kapalı otopark alanları için karbonmonoksit algılama ve egzoz fanlarının otomatik kontrolü amacıyla dizayn edilmiştir. CO Algılama Kontrol Panelleri Karbonmonoksit (CO) konsantrasyonu oluşan otopark alanlarında tamamıyla CO algılama için dizayn edilmiştir.

Köpüklü Söndürme Sistemleri

Her yangın risk taşır ve insan yaşamını tehdit eder. Etkili yangın söndürücü olmadan, siz ve mallarınız çok büyük zarar görebilir ve kapsamlı yenilemeler gerekebilir. Yangın söndürme sistemlerinin amacı yangının neden olacağı cana ve mala gelebilecek zararları en aza indirilmektir. Eğer değerli varlıklarınız yangın riski altında ise her bir saniye çok değerlidir.

Addres

Aydıntepe Mah, Beydağı Cad. Evora Sitesi B parsel B.5 D.26 34947 Tuzla / İSTANBUL


Email

infoweb@alpteknoloji.com


Telefon

+90850 220 1963

Boy Tipi Dezenfektan Kabinleri

Dezenfektan Kabinleri Virüslere Karşı vücut dezenfeksiyonu 

üzerine tasarlanmıştır.

Alp Teknoloji Yerli üretim

Önemli Duyuru

N11, GittiGidiyor, Hepsiburada ve Letgo tarzı platformlarda Şirketimize ait sanal mağazamız yoktur.

Alp Teknoloji Güvenlik ve Konfor sistemleri.

Mühendislik ve Teknik destek veren Hizmet firmasıdı.

infoweb@alpteknoloji.com

tr_TRTurkish
× Size nasıl yardım edebilirim?